Afyon Mutfağının Ünlü Yemekleri Hangisidir

Afyon Mutfağının Ünlü Yemekleri Hangisidir

By Suat | | Posted in Turizm | 2045 Views

Afyon mutfağı denilince herkesin aklına mutlaka, Afyon sucuğu, kaymak ve lokum gelir. Çorbalar, hamur işleri ve tatlılar açısından çok köklü ve zengindir. Haşhaşı birçok yerde kullanırlar. Taze süt ve peynir ürünlerinin yer aldığı kahvaltının tadı vazgeçilmeniz olabilir.

1

0

0

KeÅŸkek

Score: 0%

More
Hemen hemen bütün bölge ve yörelerde keşkek yapılır. Etli de olur, tavuklu da. Afyon yöresinde ise sade olarak pişirirler ve özellikle de düğün sofralarının gediklisidir. Yarma buğday ve zeytinyağıana malzemesidir. Bir gece önce ıslatılan buğday, sabahtan büyük kazanlar içerisinde kaynatılmaya başlar. Kaynatılan buğdaylar ve etler büyük kazanlar içerisine alınıp, tokmaklar yardımıyla kazanın içine vurarak malzemelerin iyice erimesi sağlanarak yapılır.
2

0

0

Ağzı Açık

Score: 0%

More
Afyon kadar Şanlıurfa yöresinin de ünlü hamurişlerindendir. Minyatür pide büyüklüğündedir. Bastırılmış ağzı açık bir bohça görüntüsünden adını almaktadır. Lezzeti doruğa ulaştırdığından, kaç tane yediğinizi farkedemezsiniz.
3

0

0

Bükme

Score: 0%

More
Hamuruna az miktarda sirke katarak gevreklik katılıyor. Oda ısısında dinleniyor. Sıvı yağla harmanlanan kısık ateşte kavrulmuş haşhaş ilavesiyle son halini buluyor. Hamur bezelerine ayrıldıktan sonra haşlanmış yeşil mercimekli iç harcıyla rulo şeklinde sarılıp fırınlanıyor. İsteğe göre kıymalı, peynirli ya da patatesli iç harçlarla da hazırlanabilir.
4

0

0

Çullama Köfte

Score: 0%

More
Kıyma, rendelenmiş soğan ,ince bulgur, ince kıyılmış maydanoz,yumurta, tuz ve karabiber yoğrulur. Yumurta büyüklüğünde köfte şekli verilir ve haşlanır. Diğer tarafta ise yumurtalara, azar azar kıvamlı hale gelene kadar un eklenir. Bir miktar tuz ilave edilerek bulamaç yapılır. Haşlanan köftelerin suyu süzülür. Haşlanmış köfteler, hazırlanan yumurtalı bulamaca batınlıp kızgın yağda kızartılıp servis yapılır.
5

0

0

Sakala Çarpan Çorbası

Score: 0%

More
Anadolu’nun pek çok yöresinde kesme çorbası veya dul avrat çorbası olarak ta bilinir. Yeşil mercimek ve erişte ile yapıldığından, bol vitaminli ve soğuk algınlığına karşı yararlıdır. Hikayesi ise şöyledir: Yalnız yaşayan bir dedeye komşusu bir tas sıcak çorba götürmüş. Çorbayı kaşıkla değil de tastan içen dedenin sakalına takılan erişteler yüzünden çorbanın adı sakala çarpan çorbası olarak günümüze kadar gelmiştir.
6

0

0

Afyon SucuÄŸu

Score: 0%

More
Yüzde yüz dana eti, dana iç yağı, tuz, toz kimyon, toz kırmızı biber, sarımsak, toz karabiber, toz şeker, toz yenibahar ile hazırlanan Afyon sucukları artık gelenekselleşmiş ve markalaşmıştır. Güvenerek alınıp tüketilebilirsiniz.

Comments