Yemeklerinize Zerdacal Katmanızı Gerektiren Faydalar Hangisidir

Yemeklerinize Zerdacal Katmanızı Gerektiren Faydalar Hangisidir

By Suat | | Posted in Sağlık | 2485 Views

Binlerce yıldır Asya’da kullanılmakta olan bu baharat, bizim mutfağımıza yeni girmiş sayılır. Ancak özelliklerini öğrenirseniz, yemeklerinize katmaya başlayacağınızdan eminiz. Doğal yoldan hastalıklara karşı bir kalkan geliştirmiş olursunuz.

1

0

0

Kurkumin, yaşlanmayı geciktirmeye ve yaşla ilgili kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabiliyor.

Score: 0%

More
Kurkumin, kalp rahatsızlığının, kanserin ve Alzheimer'in önlenmesine yardımcı olabilirse, uzun ömürlülük açısından belirgin yararlar sağlayacaktır. Ayrıca, oksidasyon ve iltihaplanmanın yaşlanmada rol oynadığı düşünülürse, hastalıkların önlenmesinin ötesine geçen etkilere sahip olabilir.
2

0

0

Kan şekeri dengesini de sağlıyor.

Score: 0%

More
Yapılan çalışmalara göre zerdeçalın, pankreasın insülin üreten hücreleri üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Dolayısıyla kan şekerinizin bir anda düşüp yükselmesini engelleyici etkiye sahip. Bu da yemeklere aniden saldırıp, fazlaca yememizi önlüyor.
3

0

0

Zerdeçal, mide bulanması ve mide yanmasına iyi geliyor.

Score: 0%

More
Zerdeçal bitkisinden yapılan besin takviyelerinde, iltihaplanmaya iyi gelmesi sebebiyle, mide yanması ve hazımsızlık semptomlarını önlemede etkili olduğu düşünülüyor.
4

0

0

Beyin üzerinde etkili olduğu için, depresyona olumlu etki ediyor.

Score: 0%

More
Yani kurkumin antidepresan kadar etkili. Dolayısıyla bu maddenin, mutluluk hormonları olan serotonin ve dopamini de arttırdığı görülmüş.
5

0

0

Artrit hastalarına besin takviyesi olarak verilen kurkumin maddesi, hastalığa oldukça iyi yanıt vermiş.

Score: 0%

More
Artrit hastalığının birçok çeşidi olmakla birlikte, temelde eklemlerde ilhitaplanmaları içeren bir hastalıktır. Kurkuminin anti-inflamatuar özelliğini göz önüne aldığımızda artrit hastalığına yardımcı olabileceği mantıklıdır. Birçok çalışma da bunun doğru olduğunu gösteriyor.
6

0

0

Kurkuminin, Alzheimer hastalığını önleyebileceği ve tedavi edebileceği düşünülüyor.

Score: 0%

More
Kurkuminin kan-beyin bariyerini geçebildiği, yani bir tedavi için beyne ulaşabildiği biliniyor. Bununla birlikte Alzheimer hastalığında görülen hücre hasarlarını da tedavi edici etkisi bulunuyor.
7

0

0

Zerdeçalın kanseri önleyebileceği hatta tedavi edebileceği araştırılıyor.

Score: 0%

More
Araştırmacılar, kurkuminin kanser hücrelerinin büyümesini, gelişmesini ve moleküler düzeyde yayılmasını engelleyebileceğini düşünüyorlar. Hatta çalışmaların kanserli hücreleri yok edebileceğini dahi gösteriyor. Özellikle kolon kanseri gibi sindirim sistemi kanserlerinde etkili olacağı düşünülüyor. Tüm bunlarla birlikte kanser tedavisinde kullanılan yüksek doz kurkuminin nasıl bir yan etkisi ortaya çıkacağı henüz bilinmiyor.
8

0

0

Kalp rahatsızlıklarında, kan damarlarını örten doku olan endotelin işlevini gerçekleştirmesi.

Score: 0%

More
Endotel hasarları, kan basıncı ve kan pıhtılaşmasını olumsuz etkiler. Bazı çalışmalar kurkuminin, egzersiz kadar etkili olduğunu söylüyor ve bu madde verildiğinde endotel fonksiyonlarında gelişmeler olduğu görülmüştür. Kalp hastalıkları riskini azaltmak için de umut vadetmektedir.
9

0

0

Kurkumin maddesi beyin hastalıklarına yakalanma oranını düşürüyor.

Score: 0%

More
Kurkuminin Türevli Nörolojik Faktör (BDNF)'nin düzeyini arttırıcı etkisi olduğu bulunmuş. Bu sayede bellek iyileştirilebilir, depresyon ve Alzheimer için yeni umutlar doğabilir.
10

0

0

Vücudun antioksidan kapasitesini arttırır.

Score: 0%

More
Antioksidanlar hücreye dışardan gelen zararların önlenmesine yardımcıdır ve yaşlılık savaşçıları olarak biliniyor. Vücutta bulunan serbest radikaller birçok molekülle tepkimeye girerek DNA'lara kadar zarar verebiliyor. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin maddesi, vücuttaki serbest radikallare bağlanarak bir antioksidan gibi davranır. Aynı zamanda, vücudun kendi antioksidan aktivitesini de arttırıyor.
11

0

0

Vücudun bağışıklığını desteklediğinden hastalık yapıcı organizmalara karşı savaşmasında yardımcı olur.

Score: 0%

More
Kurkumin doğal bir ağrı kesicidir. Ani ve kısa süreli hastalıklara daha etkilidir. Çünkü, kurkuminin iltihaplanmayı önleyen biyoaktif bir maddedir.
12

0

0

Sağlık üzerine olumlu etkileri olan biyoaktif bileşenleri içerir.

Score: 0%

More
Kurkumin, zerdeçaldaki ana aktif maddedir. Çok güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar, yani ağrı, ateş ve iltihap önleyici özelliklere sahip. Yağda çözünebilir. Dolayısı ile, yağlı bir yemekle almanız durumunda, etkisini ortaya çıkarabilir.

Comments